fbpx

Kā trenēt atmiņu?

Atmiņa ir dīvaina lieta. Mums vieglāk atcerēties kādu notikumu kas bija pirms 10 gadiem, bet kad runa ir par neseniem notikumiem, atmiņa mūs mēdz pievilt. Vai jums ir gadījies sasveicināties ar cilvēku, senu paziņu, kuru it kā atceraties, bet neziniet viņa vārdu? Jūs neesat vienīgais ar šo problēmu.

Stāsta Kaja Nordanga, neirologs un grāmatas “Smadzenes ir zvaigzne” autore

Nav iespējams atcerēties, ko mēs neesam “ielikuši” savā atmiņā. Ne vienmēr pareizi vainot sliktu atmiņu, ja jūs nevarat atcerēties personas vārdu, kas jūs tikko sveicināja. Kad jūs sveiciniet kādu senu paziņu, uzmanība bieži tiek izkliedēta uz vairākām lietām, nevis uz vārda iegaumēšanu. Jūs ziniet, kāda persona tā ir, kas atgādina jums par šo cilvēku,vienlaicīgi jūs vērtējat rokas spiedienu, un domājat kā stādīties priekšā šim cilvēkam. Šai brīdī uzmanība tiek izkliedēta, bet lai atcerētos personas vārdu, atmiņa jāvirza uz to, un arī jāmēģina apvienot visus pārējos iespaidus kopā ar vārdu. Varbūt vienkārši esat cilvēks kas ne tik labi atpazīst sejas vai arī nesaistiet cilvēka vārdu ar seju. Kaja Nordanga iesaka mēģināt atrast kādu asociāciju sejai un vārdam.

Kad jūs sveicināt jaunu cilvēku, vispirms atgādiniet sev, ka jums ir nepieciešams koncentrēties uz vārdu. Atkārtojiet to runājot ar šo cilvēku, lai jūs esat pārliecināts, ka jūs atceraties vārdu pareizi. Mēģiniet atcerēties kādu paziņu ar šādu pašu vārdu, vai arī ko šis cilvēks jums atgādina. Mēs zinām, ka atkārtošana ir svarīga. Veidojiet asociācijas. Piemēram, Solveigai tik tumša ādas krāsa, it kā ilgu laiku pavadījusi solārijā, vai arī gaišo ādas krāsu asociēt ar baltu lapu, to pat var ar humoristisku piesitienu pateikt skaļi, ja to atļauj saruna. Vakarā mājās pēc tikšanās pastāstiet par savu dienu, nosaucot skaļi personas vārdu. Rezultāti būs. Ja par spīti visiem šiem centieniem nākamreiz tiekoties jūs nespēj atcerēties personas vārdu, varat pieklājīgi palūgt to atkārtot un tad atkal galvā atkārtot asociāciju mēģinājumus. Protams mūsu atmiņai nāk talkā arī mūsdienu tehnoloģijas, bet ja tās aizmirst mājās, tad paliekam pilnīgi bezpalīdzīgi. Piemēram, sastādīt iepirkuma sarakstu, un aizmirst to mājās.

Ir daudzas metodes, kas palīdzētu jums atcerēties visu savu iepirkumu sarakstu, vienkārši izlasot to vienu reizi. Visizplatītākā no tām ir- lasot sarakstu vienlaicīgi vizuāli iedomāties iepirkumu ceļu veikalā, dodoties pirkt katru preci.
Otrs veids- iedomāties sevi kopā ar konkrēto produktu.
Piemēram, vārot sev aromātisku kafiju, dodot bērnam graudu putru, žonglējot ar tomātiem u.tt.
Nonākot veikalā, ar asociāciju palīdzību atcerēsieties sarakstu.

Atmiņa nav tikai informācijas atcerēšanās process, bet ir ļoti dinamisks process, ko ietekmē mūsu tā brīža emocijas, kustības un asociācijas.
Zināšanas par smadzenēm un atmiņas procesu ļauj efektīvāk atcerēties uz ilgu laiku to, ko vēlaties. Šīs atmiņas stimulācijas metodes var viegli izmantot gan darbā, mācībās un ikdienā. Veiksmi!Orkla Care
Autortiesības aizsargātas/ Mollers 2016-2019 ©