fbpx

Svarīgo uzturvielu tējkarote dienā

5 fakti par smadzeņu attīstību

Mūsu smadzeņu pareiza attīstība un darbība ir atkarīga no pareiza uztura un garīgās stimulācijas. Tāpēc iesakam pārdomāt savu ikdienas ēdienkarti jau bērniņu gaidot, lai sāktu rūpēties par mazuli vēl grūtniecības laikā.

1.Smadzenes attīstās līdz 25 gadiem

Cilvēka smadzenes piedzimstot nebūt nav pinībā attīstījušās. Paiet daudz gadi nepārtraukti ārējiem faktoriem stimulējot smadzenes līdz tās ir pilnībā nobriedušas. Patiesībā, kamēr cilvēks nesniedz 25gadus, tiek uzskatīts, ka smadzenes nav pilnībā nobriedušas.

2.Aizraujošie pirmie divi gadiņi

Bērniņam piedzimstot viņa smadzenes sver aptuveni 400 gramu, bet čāpojošam divgadniekam jau ir gandrīz kilograms smadzeņu. Līdz divu gadu vecumam viņš izzina tik daudz, cik mēs nespējam apgūt līdz 50 gadiem. Tāpēc smadzenēm vajadzīgs labs «būvmateriāls», gluži kā kauliem kalcijs. Īpaši liela nozīme smadzeņu un redzes attīstībā ir DHS. Lai panāktu labvēlīgu ietekmi uz organismu, diennaktī jāuzņem vismaz 250 miligramu DHS.

3. Kas notiek smadzenēs, kad jūs uzzināt kaut ko jaunu

Mācoties starp mūsu smadzeņu šūnām veidojas jauni savienojumi. Kad radam kaut ko jaunu, vai lasam, iegaumēšanas procesā visu laiku notiek komunikācijas starp tūkstošiem smadzeņu šūnu veidojot jaunus savienojumus. Kad vēlāk mēs atcerēsimies ko mācījāmies, radījām, vai lasijām konkrētajā brīdī tieši šie neironu savienojumi tiks aktivizēti. Tas ir labas atmiņas pamatnoteikums:jo mūsu smadzenes ir izveidojušas vairākus savienojumus uz dažādām smadzeņu saitēm, jo tās var vieglāk aktivizēt jaunās situācijās.

4. Omega-3 smadzenēm

Grūtniecības laikā, māmiņas uzņemtā omega-3 taukskābe DHS veicina normālu augļa smadzeņu un acs attīstību. Norvēģijā veiktais mātes un bērna kohortas pētījums parādīja, ka vidēji nedēļā jūras veltes ēst apmēram 250 gramus, no kuriem tikai 85 gramus – treknās zivis. Tas ir mazāk nekā puse no ieteicamās dienas devas. Latvijā iedzīvotāji zivis ēd daudz mazāk.

5.Uzturi savas smadzenes formā

Ārsts neirologs Andreas Engvigas konstatējis, ka ikdienas atmiņas treniņiem ir izmērāma fiziska ietekme uz smadzenēm.Viņš uzskata, ka mācoties smadzenes kļūst lielākas.Tomēr, lai smadzeņu treniņiem būtu pozitīva ietekme uz smadzeņu attīstību, šiem treniņiem jābūt patīkamiem.Orkla Care
Autortiesības aizsargātas/ Mollers 2016-2019 ©