fbpx

Vai zinājāt, ka grūtniecēm audu saites kļūst mīkstākas?

Grūtniecības laikā visbiežāk sūdzamies par sliktu dūšu, tūskainām potītēm un dažkārt arī par urīna nesaturēšanu. Bet var novērot arī sāpēs jostasvietā. Vai zinājāt, kāpēc tās rodas un kā iespējams tās novērst?

Sievietes ķermenis grūtniecības laikā piedzīvo tiešām brīnumainas pārvērtības. Hormonu iedarbībā sievietes organisms tiek sagatavots, lai bērniņš varētu ienākt šajā pasaulē.

Viens no šiem hormoniem ir relaksīns, kurš padara locītavas, saistaudus
un saites elastīgākas, un tādejādi iegurnis kļūst kustīgāks un izplešas.
Šīs sāpēs dēvē par iegurņa jostas sāpēm, un šis process ir nepieciešams, lai iegurnis paplašinātos un bērniņš varētu iziet cauri dzemdību ceļiem un un piedzimtu.

Dažām grūtniecēm šis palielinātais kustīgums izraisa locītavu problēmas, piem. sāpes iegurnī, gūžās, ceļu locītavās vai muguras lejasdaļā.
Locītavu sāpes var rasties jau agrīnā grūtniecības periodā, jo hormons relaksīns sāk izdalīties jau tad, kad grūtniecība tikko iestājusies.
Bet sievietes ar artrītu grūtniecības laikā bieži vien sajutīs uzlabojumus.

Ja sāpes apgrūtina pat staigāšanu un ikdienas nodarbes, tās dēvē par simptomātiskām iegurņa jostveida sāpēm. Aptuveni 15% sieviešu iegurņa jostveida sāpes novēro pēdējā grūtniecības trimestrī, un tās ir visbiežākais iemesls slimības lapu izrakstīšanai grūtniecēm.

Vai ir iespējams kaut ko darīt, lai sāpes mazinātu?
Ir nepieciešams izkustināt vēdera, muguras un kāju muskuļus, lai vingrinātu locītavas un nepieļautu to pārlodzi.
Īpaši svarīgi nodarbināt vēdera priekšējās sienas (šķērseniskos) muskuļus agrīnā grūtniecības periodā, tā mazinot nepatīkamās iegurņa sāpes.

Nav nepieciešams apmeklēt intensīvas sporta nodarbības, lai trenētu šos muskuļus.
Lūk daži vienkārši vingrinājumi, ko varat veikt arī mājās:
– Nostājieties četrrāpus, ja tas iespējams un nesagādā nepatīkamas izjūtas. Ievelkat nabas rajonu uz iekšu, nekustinot muguras lejasdaļu. Paturiet tā dažas sekundes, tad atlaidiet. Izpildiet desmit reizes, pa trīs reizēm dienā. Bet nepārdzīvojiet, ja neizdodas to veikt uzreiz. Nākošajā reizē izdosies arvien labāk!

– Jūs varat izpildīt to pašu vingrinājumu arī sēžot krēslā: Novietojiet vienu roku uz vēdera apakšējās daļas un otru uz muguras lejasdaļas. Ievelkiet nabu uz iekšu un paturiet dažas sekundes, tad atbrīvojiet to. Pārliecinieties, ka jūsu muguras lejasdaļa nekustas. Veiciet desmit reizes, pa trijām reizēm dienā.

Ir svarīgi trenēt iegurņa apakšējos muskuļus visā grūtniecības laikā, jo tas padara iegurņa pamatni stabilu.
Jūs varat trenēt savu iegurna apakšējos muskuļus šādi:
– Apgulieties uz sāniem, ar spilvenu starp kājām. Sasprindziniet taisnās zarnas, maksts un urīnizvadkanālu muskuļus, līdz jūtat mazu pacēlienu ķermeņa iekšpusē. Mēģiniet noturēt šo sasprindzinājumu 6-8 sekundes. Ja jūtat, ka var ilgāk – dariet to.
Jūs varat veikt šos vingrinājumus sēžot vai pieceļoties kājās, gaidot autobusu, vai vienkārši stāvot rindā veikalā. Iespējas ir daudz, darat to, kad jums ir ērti.
Lai izvairītos no urīna nesaturēšanas, jums vajadzētu turpināt šos vingrinājumiem arī pēc dzemdībām.Orkla Care
Autortiesības aizsargātas/ Mollers 2016-2019 ©