fbpx

Kas ir Omega-3?

Daudzi no mums ir dzirdējuši un lasījuši par omega-3 taukskābēm un to nozīmi mūsu veselības saglabāšanā un uzlabošanā. Bet vai mēs patiešām zinām, kas ir šīs sīkās ar neapbruņotu aci neredzamās daļiņas un, kāpēc tām ir tik nozīmīga loma mūsu organisma pilnvērtīgā attīstībā un darbībā?

Neaizstājamās taukskābes

Omega-3 taukskābes tiešām ir ļoti svarīgas mūsu organismam, tās atrodas katras mūsu šūnas membrānā. Polinepiesātinātās taukskābes, līdzīgi kā vitamīnus un minerālvielas, organisms pats nespēj sintezēt, un tāpēc tās ir jāuzņem ar uzturu. Šīs taukskābes ir neaizvietojamas un vitāli nepieciešamas normālai organisma augšanai un funkcionēšanai.
Polinepiesātinātās taukskābes iedala divās grupās: omega-3 un omega-6. Cilvēka organismam nepieciešamas abas šīs neaizvietojamo taukskābju grupas, jo tās organismā pilda savas funkcijas savstarpēji mijiedarbojoties. Ikdienas maltītē ir daudzi produkti, kas satur omega-6 (sēklas, rieksti un augu eļļas). Tādēļ šo taukskābi papildus uzņemt vajag ļoti reti. Gluži pretēji tas ir ar omega-3. Tā kā zivis ēdam ne tik bieži, cik vajadzētu, mūsdienu uzturā ir nepietiekams to omega-3 taukskābju daudzums, kuras var uzņemt tikai ar zivīm un jūras produktiem. Tāpēc ieteicams lietot papildus jūras izcelsmes omega-3!

Omega-3 no savvaļas zivīm
Pastāv 2 veida omega-3 taukskābes:
• augu izcelsmes omega-3 (īsās ķēdes);
• jūras produktu omega-3 (garās ķēdes).
Augu valsts omega-3 nesatur svarīgās omega-3 taukskābes DHS un EPS. Tāpēc ar augu izcelsmes omega-3 taukskābēm nav veikti tik plaši pētījumi ar pierādījumiem par ietekmi uz mūsu veselību, kā ar jūras izcelsmes omega-3 taukskābēm.

Omega-3 taukskābes:
Augu izcelsmes:
• Alfa-linolēnskābe (ALS)
Jūras izcelsmes:
• Eikozapentaēnskābe (EPS)
• Dokozaheksaēnskābe (DHS)
Omega-6 taukskābes:
• Linolskābe (LS) (Gamma-linolskābe (GLS) un Dihomo-gamma-linolskābe (DGLS))
• Arahidonskābe (AS)

Visvairāk omega-3 taukskābes ir jūras zivīs:
• arktisko ūdeņu treknajās zivīs (piemēram, lasis, skumbrija, siļķe, anšovi un sardīnes),
• zivju aknās (īpaši mencu),
• omega-3 produktos (piemēram, mencu aknu eļļā vai zivju eļļā).
Ja Jūs ikdienas uzturā regulāri neēdat zivis, omega-3 taukskābes ieteicams uzņemt ar uztura bagātinātājiem.

DHS un EPS

Zivīs esošās omega-3 ir bagātas ar DHS (dokozaheksaēnskābi) un EPS (eikozapentaēnskābi). DHS un EPS ir vissvarīgākās no visām zināmajām omega-3 taukskābēm, jo tās ir būtisks mūsu organisma šūnu (sevišķi smadzeņu, acs un sirds) celtniecības materiāls.

Daudzu desmitu gadu laikā ir veikti tūkstošiem zinātnisko pētījumu par jūras izcelsmes omega-3 taukskābēm (DHS un EPS) un pierādīta to labvēlīga iedarbība uz sirds un asinsvadu sistēmu, smadzenēm un redzi.

Triglicerīdi

Omega-3 taukskābes ir trīs dažādās formās – triglicerīdi, fosfolipīdi un etilesteri. Triglicerīdi (piemēram, no zivīm, roņiem) un fosfolipīdi (no krila) ir dabiska forma, bet etilesteris ir sintētiska forma, kas dabā nav sastopama. Pētījumi liecina, ka triglicerīdi un fosfolipīdi mūsu organismā iedarbojas vienādi – abas formas var pilnīgi brīvi pārveidoties citos veidos, ja tas ir nepieciešams. Gan triglicerīdi, gan fosfolipīdi vienlīdz labi uzsūcas organismā. Taču pētījumos par omega-3 taukskābēm DHS un EPS pamatā ir izmantoti triglicerīdi. Mӧller ‘s piedāvā dabīgo zivju eļļu un omega-3 preparātus visdabīgākajā triglicerīdu formā.Orkla Care
Autortiesības aizsargātas/ Mollers 2016-2019 ©